Chcesz pracować w rekrutacji? Oto kilka porad dla Ciebie

25 października 2023

Kacper_foto
Kacper Trzepieciński - Kierownik Działu Rekrutacji

W każdej branży, w tym w branży IT, można napotkać próg wejścia dla osób początkujących, który wynika z oczekiwań dotyczących wykształcenia, wiedzy branżowej lub posiadania odpowiednich kompetencji. Istnieją branże, w których wymagania nie są szczególnie wysokie, ale są też takie, w których trzeba poświęcić wiele lat na naukę, aby osiągnąć sukces, jak w przypadku medycyny.

W branży IT, z powodu ogromnej konkurencji i rosnących wymagań ze strony pracodawców, trudniej niż kilka lat temu jest zdobyć pracę jako świeżo upieczony programista. Czy dotyczy to również osób, które chcą pracować jako rekruterzy IT? Ostatnio na portalu LinkedIn podzieliłem się kilkoma wskazówkami dla osób, które chcą wejść do tej branży, co spotkało się z dużym zainteresowaniem. Dlatego postanowiłem rozwijać ten temat i dodać kilka nowych informacji.

W poprzednim roku poszukiwaliśmy nowej osoby do naszego zespołu. Nie wymagaliśmy doświadczenia zawodowego na stanowisku rekrutera, a mimo to otrzymaliśmy około 300 CV. Jeśli szukasz pracy w branży IT, konkurencja na stanowiska rekrutacyjne jest ogromna. Załóżmy, że nie masz wykształcenia kierunkowego ani doświadczenia w dziedzinie rekrutacji, ani wiedzy z tego obszaru. Co możesz zrobić, aby zwiększyć swoje szanse na rynku pracy? W poniższym tekście przedstawiam kilka wskazówek na ten temat.

Jeżeli zastanawiasz się, jak wygląda wprowadzenia juniora w naszej firmie na stanowisku rekrutacyjnym to sprawdź ten tekst: https://hsswork.pl/2023/01/18/proces-onboardingu-juniorow-w-agencji-rekrutacyjnej/

LinkedIn, LinkedIn i LinkedIn

Jeżeli nie masz tam jeszcze konta, to zacznij od tego. Załóż konto, uzupełnij profil według wskazówek, które pojawią się podczas tego procesu. Będzie to Twoja wizytówka, zadbaj o nią. Poprzez swój profil możesz komunikować, że szukasz pracy jako rekruter. W swoim profilu znajdziesz również miejsce do tego, aby opisać swoją sytuacje – opisać czemu chcesz pracować w rekrutacji, jakie są Twoje mocne strony i co robisz, aby przygotować się do tej pracy.

Docelowo (już jako rekruter) spędzisz tam dużo czasu, głównie na sourcingu kandydatów, ale również to medium będzie służyło Ci do budowania Twojej marki osobistej. Nic nie stoi na przeszkodzie, abyś zaczął(ęła) budować ją już dzisiaj. Jeżeli zastanawiasz się, od czego zacząć, to masz już pierwszy krok za sobą – uzupełnienie profilu na LinkedIn. Pomysły związane z publikowaniem własnych treści przyjdą z czasem, na samym początku możesz zaangażować się w komentowanie innych publikacji, wchodzenie w dyskusje. Jeżeli spotkasz się z postem, który będzie dla Ciebie wartościowy i według Ciebie wpłynie na Twoją pracę, bądź na cokolwiek, co wykonujesz w życiu, to odwołaj się do niego. Opisz czego się nauczyłeś(aś) z niego, jak zmieniło się Twoje podejście oraz podziękuj autorowi za cenną wskazówkę.

Buduj sieć kontaktów na portalu LinkedIn. Pamiętaj o najważniejszej zasadzie, aby robić to z głową. Mam na myśli podejście jakościowe. Nie wysyłaj masowo zaproszeń – maksymalnie LinkedIn pozwala na wysyłkę 100 zaproszeń tygodniowo. Zastanów się, kogo chcesz mieć w swojej sieci kontaktów i dlaczego. Przykładowo możesz się skupić na dodawaniu do swojej sieci rekruterów – jeżeli zauważysz ciekawą publikację, komentarz z ich strony to powołaj się na to przy dodawaniu do sieci kontaktów. Innym pomysłem będzie budowanie sieci na podstawie konkretnej grupy specjalistów. Jeżeli chcesz pracować, jako rekruter IT, to docelowo będziesz kontaktował(a) się z programistami. Możesz już teraz zacząć budować swoją sieć kontaktów z takimi osobami. Z pewnością zaskoczysz potencjalnego pracodawcę na rozmowie rekrutacyjnej taką wiadomością. A z jaką wiadomością wyjść do programistów? Jest wiele możliwości dla Ciebie, może pozostawię Ci wskazówkę, aby podpytać ich, jaką preferują komunikacje przy rekrutacji – poznasz dzięki temu, dobre i złe praktyki!

Strumień wiedzy

Musisz skądś czerpać wiedzę. Spotkasz się z płatnymi źródłami – kursy, szkolenia. Z pewnością będą ona dla Ciebie wartościowe i dowiesz się z nich wiele ciekawych rzeczy, lecz nie każdy ma na to budżet. Na Twoje szczęście żyjemy w czasach, gdzie w sieci jest wiele źródeł, które dzielą się wiedzą – i co najważniejsze nie poniesiesz przy tym żadnych kosztów. Na czym możesz się skupić? Gdzie szukać wiedzy? Poniżej kilka propozycji ode mnie.

Newslettery

Grupy Facebook

PL:

ENG:

Blogi i strony www

Kilka propozycji ode mnie, z biegiem czasu sam(a) na pewno uzbierasz pokaźniejszą listę. Nie wymieniłem osób, które warto obserwować na LinkedIn – tutaj chciałbym Ci pozostawić pole do samodzielnego zdecydowania, kto będzie pojawiał się na Twoim feedzie.

Praktyka czyni mistrza

Posłużę się przykładem zadania, które wykonuję z osobami szkolonymi w moim zespole. Po etapie poznawania technik wyszukiwania kandydatów, który jest dla nich wstępem teoretycznym, przechodzimy do zadań praktycznych – symulujemy projekt sourcingowy. Przekazuję im profil firmy oraz stanowiska wraz z wszystkimi wymaganiami dotyczącymi warunków zatrudnienia. Dzięki temu zadaniu uczestnicy mogą zdobyć praktyczne doświadczenie oraz zobaczyć, jak wygląda rzeczywiste działanie w tym obszarze.

Jeśli miałeś(aś) okazję poznać techniki wyszukiwania kandydatów (w sieci znajdziesz wiele poradników), spróbuj wykonać podobne zadanie. Nawet jeśli nie masz kogoś, kto zweryfikuje jakość wytypowanych profili lub samego sposobu pisania wiadomości, zobaczysz, jak wygląda proces przeprowadzania searchu. Jeżeli szukasz przykładowego zadnia, to pozwól, że udostępnię Ci moje: zadanie – symulacja sourcingu.

Keep it up

Jeśli przed przeczytaniem tego artykułu zastanawiałeś(aś) się, jak przekonać potencjalnego pracodawcę, to teraz masz punkt odniesienia. Gdyby ktoś wykonywał wymienione czynności, to na pewno zaprosiłbym go/ją na rozmowę i starał się lepiej poznać.

Obecnie jest to trudny czas dla wszystkich, wiele firm wstrzymuje rekrutacje, a inne dokonują zwolnień. Dla Ciebie może to oznaczać trudności w znalezieniu wymarzonej pracy. Jednakże po każdym kryzysowym okresie sytuacja stabilizuje się, co może dać Ci przewagę w porównaniu z innymi kandydatami.

Czy artykuł był pomocny? TAK NIE

Podziel się artykułem:

Przejdź do sekcji blog, znajdziesz tam ciekawe artykuły, które dla Ciebie przygotowaliśmy