Umowa o pracę tymczasową oczami pracownika

18 października 2023

Iza Milka – Starszy specjalista ds. rekrutacji i kadr

Wysyłałeś CV. Chciałeś szybko znaleźć pracę i właśnie dostałeś informację od rekrutera, że ją dostałeś. Zaoferowano Ci umowę o pracę tymczasową. Teraz zastanawiasz się, co to właściwie znaczy? Jak będzie wyglądać praca na takiej umowie?

Jeśli interesują Cię odpowiedzi na powyższe pytania, to po przeczytaniu tego artykułu wszystko stanie się jasne.

Umowa o pracę tymczasową stoi jedną nogą w Kodeksie Pracy, a drugą w Ustawie o zatrudnianiu pracowników tymczasowych. Większość przepisów odnośnie tej umowy wynika prosto z Kodeksu Pracy.

SKŁADKI DO ZUS

Umowa o pracę tymczasową jest standardowo „ozusowana”, więc będziesz miał opłacane składki na ubezpieczenia emerytalne, rentowe, chorobowe, wypadkowe i zdrowotne. W związku z tym nie musisz się martwić – okres zatrudnienia liczy się do emerytury. Pracując, w oparciu o tę umowę będziesz mógł chodzić bezpłatnie do lekarza w ramach NFZ (a jeśli zgłosisz swoich członków rodziny to Twoja żona/ Twój mąż i dzieci też) i dostaniesz pieniądze za czas, kiedy będziesz na zwolnieniu lekarskim lub będziesz opiekował się chorym dzieckiem. Dodatkowo okres pracy na umowie o pracę tymczasową liczy się jak umowa kodeksowa przy wyliczaniu uprawnień urlopowych u kolejnych pracodawców.

BADANIA LEKARSKIE

Umowa o pracę tymczasową wiąże się z koniecznością uzyskania orzeczenia od lekarza medycyny pracy o braku przeciwskazań do pracy na danym stanowisku. Śmiało możesz brać skierowanie, bo oczywiście Ty nie musisz płacić za wykonanie badań. Za opłacanie zarówno badań wstępnych, okresowych, jak i kontrolnych odpowiada pracodawca.

PRAWO DO PŁATNYCH NIEOBECNOŚCI I ZWOLNIEŃ OD PRACY

Jako pracownik tymczasowy masz prawo do płatnego urlopu wypoczynkowego, dodatkowego (jeśli masz orzeczenie o niepełnosprawności), okolicznościowego, zwolnienia w celu oddania krwi, płatnej opieki nad dzieckiem itp. tak samo jak pracownicy zatrudnieni w oparciu o „zwykłą” umowę.

Brzmi nieźle, prawda? Mimo wszystko warto mieć także świadomość, co odróżnia umowę o pracę tymczasową od standardowej umowy o pracę.

WYMIAR URLOPU WYPOCZYNKOWEGO

Jeśli nie masz jeszcze wypracowanego 10-letniego stażu pracy lub nie lubisz przeszukiwać domu, żeby znaleźć wszystkie dotychczasowe świadectwa pracy, to mam dla Ciebie kolejną dobrą informację. Przy umowie o pracę tymczasową nie musisz dostarczać do kadr świadectw pracy w celu weryfikacji, czy będzie Ci przysługiwać 20 czy 26 dni urlopu wypoczynkowego. Ustawodawca przy umowie o pracę tymczasową dokonał uproszczenia i dzięki temu każdy pracownik tymczasowy po przepracowaniu 30 dni nabywa prawo do 2 dni urlopu wypoczynkowego bez konieczności dostarczania jakichkolwiek dokumentów. Zatem skorzystasz, jeśli nie masz udokumentowanego długiego zatrudnienia na umowach o pracę, bo przeliczając na rok przysługiwać będą Ci 24 dni płatnego urlopu zamiast 20 przewidzianych dla osób ze stażem poniżej 10 lat przy „zwykłych” umowach o pracę.

URLOP NA ŻĄDANIE

Jeśli chodzi o urlop na żądanie mam dla Ciebie dwie informacje. Dobrą i trochę mniej dobrą. Dobra jest taka, że tak jak pracownik kodeksowy masz prawo do wzięcia w danym roku kalendarzowym 4 dni urlopu na żądanie, czyli urlopu zgłoszonego w ostatniej chwili bez wcześniejszego ustalania z kierownikiem. Ta druga informacja jest taka, że musisz przepracować 6 miesięcy, żeby móc skorzystać z takiego przywileju, więc przez pierwsze pół roku pracy na umowie o pracę tymczasową będziesz musiał jednak z wyprzedzeniem ustalać wolne z szefem.

BRAK WARUNKÓW NIEBEZPIECZNYCH I SZKODLIWYCH

Kolejną korzyścią jest fakt, że pracując na umowie o pracę tymczasową, masz pewność, że nie będziesz pracował w warunkach szczególnie niebezpiecznych – zgodnie z ustawą o zatrudnienia pracowników tymczasowych Agencja pracy nie może zatrudnić pracownika tymczasowego przy pracach szczególnie niebezpiecznych.

OKRES WYPOWIEDZENIA

Jeżeli gubisz się w zawiłych przepisach i kruczkach prawnych, to umowa o pracę tymczasowo znowu miło Cię zaskoczy, bo przewiduje tylko 2 opcje, w przeciwieństwie do „zwykłej” umowy o pracę, w której wariantów długości okresu wypowiedzenia jest sporo w zależności od rodzaju umowy (okres próbny/czas określony/czas nieokreślony) oraz długości zatrudnienia (poniżej 2 tygodni, powyżej 2 tygodni, na 3 miesiące, krócej niż 6 miesięcy, powyżej 6 miesięcy, co najmniej 3 lata). W przypadku umowy o pracę tymczasową pogubić się jest trudno:

– jeśli Twoja umowa została zawarta na okres nieprzekraczający 2 tygodni, to obowiązuje Cię 3-dniowy okres wypowiedzenia;

– jeśli jest natomiast dłuższa niż 2 tygodnie, niezależnie czy jest zawarta na miesiąc, kwartał czy rok to i tak obowiązuje Cię 1-tygodniowy okres wypowiedzenia.

BRAK LIMITU ILOŚCI UMÓW

W przypadku umowy o pracę tymczasowej nie ma limitu ilości umów. Zatem nawet jeśli podpisujesz 5-tą czy 10-tą umowę o pracę tymczasową, to nie przekształci się ona w umowę na czas nieokreślony. Zatem jeśli nie szukasz pracy, w której musisz zostać aż do emerytury, to jest to coś dla Ciebie. Przy tej formie zatrudnienia znalezienie pracy na tydzień, miesiąc albo tylko okres wakacyjny to nic trudnego.

LIMIT ZATRUDNIENIA

Skoro umowa o pracę tymczasową może być zawarta teoretycznie nawet tylko na 1 dzień to jaki okres maksymalnie możesz pracować na tej umowie? Ustawodawca przewidział 18-miesięczny limit. Agencja pracy tymczasowej może skierować daną osobę do wykonywania pracy na podstawie umowy o pracę tymczasową na rzecz jednego pracodawcy użytkownika przez okres nieprzekraczający łącznie 18 miesięcy w okresie obejmującym 36 kolejnych miesięcy. Także 1,5 roku w przeciągu 3 lat możesz pracować, będąc przez agencję. Po tym czasie możesz spodziewać się zwykłej umowy o pracę, jeśli Twój pracodawca, do którego skierowała Cię agencja pracy, jest z Ciebie zadowolony. Warto zauważyć, że bardzo często firmy traktują okres pracy przez agencję jako swoisty okres próbny i przejmują do swoich wewnętrznych struktur pracowników tymczasowych znacznie wcześniej – czego życzę również Tobie!

Podsumowując, warto mieć świadomość różnic i podobieństw pomiędzy standardową umową o pracę, a umową o pracę tymczasową. Dzięki temu przy podejmowaniu decyzji o przyjęciu lub odrzuceniu propozycji pracy, możemy kierować się faktami i wiedzą, a nie przekonaniami, które nie zawsze są zgodne z rzeczywistością.

Czy artykuł był pomocny? TAK NIE

Podziel się artykułem:

Przejdź do sekcji blog, znajdziesz tam ciekawe artykuły, które dla Ciebie przygotowaliśmy