Formy zatrudnienia: przewodnik dla poszukujących pracy

29 listopada 2023

Jesica Andrzejczak – Specjalistka ds. sprzedaży

Dzisiaj przedstawimy, jakie są formy zatrudnienia, które warto wziąć pod uwagę przy podejmowaniu nowej pracy. Od początku naszej ścieżki zawodowej, jednym z najważniejszych wyborów, przed którymi stoimy, jest decyzja o rodzaju umowy, na której chcielibyśmy pracować. Każda z nich ma swoje własne unikalne zalety i wady. Dlatego ważne jest, aby zrozumieć formy zatrudnienia pracowników dostępne na rynku pracy. Wybór między nimi powinien być dokonany na podstawie indywidualnych potrzeb i oczekiwań każdego pracownika.

Umowa o pracę – bezpieczeństwo i wiele profitów

Umowa o pracę stanowi podstawową formę zatrudnienia pracowników w Polsce. Jej głównym atutem jest zagwarantowanie pracownikowi pełnej ochrony prawnej, w tym prawa do urlopu, płatnego zwolnienia chorobowego, a także gwarancji wynagrodzenia za pracę.

Pracodawca zobowiązany jest do zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków pracy, a także terminowego wypłacania wynagrodzenia. Z kolei pracownik ma obowiązek wykonywania powierzonych mu zadań zgodnie z umową, przepisami prawa pracy oraz regulaminem firmy. Jest to najbezpieczniejsza forma zatrudnienia pod względem ochrony prawnej. Z drugiej strony, może nie oferować tak dużej elastyczności czasowej jak inne formy zatrudnienia w Polsce.

Umowa o pracę i umowa o pracę tymczasową różnią się pod kilkoma kluczowymi aspektami. Tradycyjna umowa o pracę jest zawierana bezpośrednio między pracownikiem a pracodawcą i zwykle obejmuje długoterminowe zatrudnienie z pełnymi prawami pracowniczymi oraz obowiązkami, takimi jak płatny urlop i świadczenia socjalne. Z kolei umowa o pracę tymczasową jest zawierana między pracownikiem a agencją pracy tymczasowej, która następnie deleguje pracownika do pracy u klienta. Tego rodzaju umowa często dotyczy krótkoterminowego zatrudnienia bez gwarancji stałego etatu i zwykle oferuje mniej świadczeń niż standardowa umowa o pracę. Ponadto pracownik tymczasowy może mieć mniej praw w zakresie ochrony przed zwolnieniem i innych standardów zatrudnienia.

Umowa zlecenie – elastyczność w działaniu

Umowa zlecenie jest elastyczną formą zatrudnienia, która pozwala na realizację konkretnego zadania lub projektu w wybranym przez nas miejscu i czasie. Często jest ona wybierana przez osoby, dla których istotne jest elastyczne podejście do wykonywania obowiązków pracy, np. przez studentów czy osoby pracujące na część etatu.

Umowa zlecenie oferuje wiele korzyści, takich jak możliwość negocjowania stawki za godzinę pracy, elastyczność godzin pracy i mniejsze obciążenia podatkowe. Z drugiej strony, nie zapewnia takiej ochrony prawnej jak umowa o pracę. Niektóre prawa pracownicze, takie jak prawo do urlopu, są ograniczone w przypadku umowy zlecenia.

Umowa o dzieło – kiedy warto ją rozważyć?

Umowa o dzieło to jeszcze jeden rodzaj umowy cywilnoprawnej stosowany w Polsce. Tak jak umowa zlecenie, również umowa o dzieło jest elastyczna i pozwala na realizowanie konkretnych projektów w swoim czasie i miejscu. Kluczowym czynnikiem, który odróżnia umowę o dzieło od innych form zatrudnienia, jest fakt, że zleceniobiorca jest odpowiedzialny za rezultat pracy. Wynagrodzenie otrzymuje za ustalony w umowie efekt, nie sam fakt wykonywania pracy.

Umowa o dzieło zapewnia wiele elastyczności, ale nie oferuje takiej ochrony prawnej jak umowa o pracę. Nie daje także prawa do urlopu, chorobowego oraz emerytury. Umowa o dzieło jest często stosowana w branżach twórczych, takich jak grafika, programowanie czy copywriting, gdzie zleceniobiorca ma za zadanie dostarczyć konkretny produkt lub rezultat.

Samozatrudnienie jako alternatywa godna rozpatrzenia

Kto może rozważyć samozatrudnienie?

Zdecydowanie się na samozatrudnienie to krok, który może przynieść wiele korzyści, ale również wymaga od nas samodyscypliny i odpowiedzialności. To doskonała opcja dla osób, które chcą mieć pełną kontrolę nad swoją pracą, cenią sobie niezależność i są gotowe na ryzyko związane z prowadzeniem własnej działalności.

Samozatrudnienie jest częstym wyborem dla profesjonalistów, takich jak doradcy, specjaliści IT, trenerzy czy konsultanci. Często wymagają oni większej elastyczności, której tradycyjne formy zatrudnienia mogą im nie zapewnić.

B2B – współpraca biznesowa na nowych zasadach

Umowa B2B to forma umowy cywilnoprawnej, która reguluje współpracę między dwoma przedsiębiorstwami. W kontekście zatrudnienia może ona być stosowana między firmą a osobą prowadzącą własną działalność gospodarczą lub osobą fizyczną wykonującą pracę na podstawie umowy o świadczenie usług.

Jest to elastyczna forma zatrudnienia, która może być korzystna dla osób pracujących jako freelancerzy, konsultanci czy specjaliści w określonym obszarze. Dzięki umowie B2B mają oni możliwość samodzielnego negocjowania warunków współpracy, a także czerpania zysków z prowadzenia własnej działalności gospodarczej, np. odliczanie kosztów prowadzenia firmy czy też stawianie własnych warunków dotyczących terminów zapłaty za faktury.

Podsumowanie – jaką formę zatrudnienia wybrać?

Wybór formy zatrudnienia zależy od wielu czynników, takich jak Twoje oczekiwania, kompetencje, specyfika branży, w której pracujesz i Twoje plany na przyszłość. Każda forma zatrudnienia ma swoje zalety i wady, a odpowiedni wybór może mieć znaczący wpływ na Twoją karierę zawodową i dobre samopoczucie.

Za umową o pracę przemawiają przede wszystkim bezpieczeństwo i stabilność, ale nie zawsze będzie ona najlepszym wyborem dla osób, które cenią sobie elastyczność i samodzielność. Z kolei umowa zlecenie czy B2B to formy, które mogą dawać większą swobodę, ale także wymagają od pracownika większej samodzielności i odpowiedzialności.

Jeśli szukasz pracy, warto skorzystać z ofert, które ma agencja pracy. Praca tymczasowa lub praca stała to możliwości, które są przeanalizowane przez ekspertów, a przez to masz zagwarantowaną lojalność pracodawców oraz oferty pracy zweryfikowane przez specjalistów.

Czy artykuł był pomocny? TAK NIE

Podziel się artykułem:

Przejdź do sekcji blog, znajdziesz tam ciekawe artykuły, które dla Ciebie przygotowaliśmy